admin - "23 Ekim 2023" - "İşletim Sistemi, Sistem, Yardımcı uygulamalar"

Windows Terminal Full İndir


Windows Terminal, Microsoft’un Windows 10 ve sonraki sürümler için geleneksel Windows Konsolu’nun yerine geçmesi amacıyla geliştirdiği bir terminal emülatörüdür. Temel olarak, bu uygulama, tüm Windows öykünücüleri dahil olmak üzere komut satırından herhangi bir uygulamayı ayrı bir sekmede çalıştırmanıza izin verir.

Program, farklı sekmelerde Komut İstemi, PowerShell, WSL, SSH ve Azure Cloud Shell Connector çalıştıracak şekilde ayarlanmıştır. Bu, eski Konsol’a kıyasla en yeni özelliklerden biridir: farklı sekmelerle çalışabilir ve aynı anda birkaç işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Windows Terminal, Mayıs 2019’da Windows Konsoluna modern bir alternatif olarak duyuruldu ve kodun bir kısmı aynı ay GitHub’a yüklendi. İlk önizleme Temmuz 2019’da çıktı. Resmi duyurusundan bir yıl sonra, Mayıs 2020’de projenin ilk kararlı sürümü yayınlandı ve o zamandan beri düzenli olarak güncelleniyor.

Windows Terminal, ondan yararlanmak için gereken orta veya ileri düzeyde bilgiye sahip herkes için çok yararlı bir uygulamadır. On yıllardır Windows’ta bulunan eski Konsoldan daha fazla ve daha iyi özellikler sunmakla kalmıyor, aynı zamanda modern ve zarif arayüzü sayesinde çok daha iyi görünüyor.