admin - "6 Ekim 2023" - "Bağlantı, İnternet"

Tor Browser Full İndir


The TOR project (The Onion Group), kullanıcıların kimliklerini korumaları için bir araç ve webde gezinmeleri için kimlik gizliliği sağlayan Computer and Internet Security’deki çeşitli uzmanlar tarafından geliştirilmiş bir uygulamadır.

Program, bilgiyi nette gönderdiğin şekli değiştirir ve internet sağlayıcından veriyi gizleyen bir dağıtım sistemi sunar, böylece ziyaret ettiğin sayfalar, deliller, ve gezinme geçmişin her zaman isimsiz olarak kalır.

Paket iki öğeye sahiptir. İlki internette her gezinmek istediğinizde aktive etmeniz gereken Tor ağına bağlanmak için kullandığınız kontrol paneli. Diğeri ise modifiye edilmiş ve sistem tarafından kimliğiniz belli olmadan internette gezinmenizi sağlayacak çeşitli özelliklerle geliştirilmiş, taşınabilir Mozilla Firefox tarayıcısı.

Tor kullanımları çok çeşitlidir. Büyük şirketlerin elindeki güvenlik kaybına ilişkin skandallar kullanıcıları tüm aktivitelerinin takip edilmesinden kaçınmaya yönelik önlemler almaya itmiştir. Diğer bir kullanımı ise bazı ülkelerin kendi vatandaşlarına uyguladığı internet sansürlerinden kurtulmaya yöneliktir.