admin - "22 Eylül 2023" - "Araçlar, Eğitim"

Jaws Full İndir


Jaws, Freedom Scientific tarafından geliştirilmiş, kör veya görme engelli kişilere yardımcı olmak için özel olarak oluşturulmuş bir yazılımdır. Bilgisayar ekranında olup biten her şeyin bir anlatımını dinleyebilecekler. Program, ister tam bir web sayfasının metni isterse bir Windows açılır penceresi olsun, ekranda görüntülenen tüm içeriği otomatik olarak bir braille terminali (bilgisayara bağlı, görme engelli veya görme bozukluğu olan kişiler için geliştirilmiş bir elektronik cihaz) için sese veya metne dönüştürecektir.

Jaws yüklerken, istediğiniz dilleri seçebileceksiniz. Varsayılan olarak her zaman İngilizce gelir, ancak tek bir tıklamayla yükleyebileceğiniz düzinelerce ek dil bulacaksınız. Programı doğru şekilde kullanmaya başlamak için öncelikle bilgisayarı yeniden başlatmanız gerektiğini de unutmamak gerekir. Ancak bu ilk yeniden başlatmadan sonra PC’nizde gerçekleştirdiğiniz tüm eylemleri dinlemeye başlayabileceksiniz. Bunu program ayarlarından özelleştirebilseniz de, varsayılan olarak yaptığınız her tıklamayı veya tuş vuruşunu bir ses belirleyecektir.

Jaws’ın etkinliğinin tam olarak kanıtlandığı programlar arasında Microsoft Office, Google Docs, Chrome, Edge, Firefox ve Brave bulunmaktadır. Bu ne demek oluyor? Görme sorunlarınız ne olursa olsun, Chrome gibi herhangi bir tarayıcının ekranını okuyabileceksiniz. Braille terminali kullanarak tüm web sayfalarını dinleyebilir veya içeriklerini okuyabilirsiniz. Benzer şekilde, Office veya Dokümanlar’da sahip olduğunuz herhangi bir metin belgesini rahatça okuyabilir veya dinleyebilirsiniz. Belgeleri PDF formatında bile okuyabilirsiniz.

Jaws yazılım gereksinimleri özellikle zorlayıcı değildir, ancak düşük de değildir. En az 8 GB RAM’e, 2 GB boş sabit disk alanına (SSD önerilir) ve 2 GHz i5 işlemciye ihtiyacınız olacak. Program ayrıca Windows 11, Windows 10 ve Microsoft’un işletim sisteminin bazı eski sürümlerini de tam olarak destekler. Kısacası, herhangi bir orta sınıf masaüstü veya dizüstü bilgisayar, onu doğru şekilde çalıştırmakta sorun yaşamayacaktır.

Nasıl çalıştığını ve sizin için ideal erişilebilirlik aracı olup olmadığını test etmek için Jaws’ı ücretsiz indirin. Ancak bu ücretsiz sürüm yalnızca kırk dakikalık oturumlarda çalışır. Programın kilidini açmak istiyorsanız, resmi web sitesinde bulunan ve tam profesyonel lisans için yılda 90 ABD Doları ile 1285 ABD Doları arasında değişen farklı fiyatları olan birden fazla lisanstan birini satın almanız gerekir.