admin - "20 Ekim 2023" - "İşletim Sistemi, Sistem, Yardımcı uygulamalar"

Grub2Win Full İndir


Grub2Win, Windows ve Linux’u aynı bilgisayarda başlatmanıza izin veren bir programdır. Grub2Win sayesinde, her iki işletim sistemini de GPT veya MBR bölümlerine sahip depolama sürücülerine ve ayrıca NTFS, HFS, ext4 ve Btrfs dosya sistemlerine kurabilirsiniz. XP’den itibaren tüm Windows sürümlerinin yanı sıra UEFI ve BIOS’u destekler. Linux tabanlı işletim sistemi dağıtımlarına gelince, PhoenixOS, Android, Ubuntu, Debian, Suse, Fedora, Manjaro, Mint ve Clover’ı bulursunuz.

Grub2Win, Windows’un kurulu olduğu birimde yalnızca 20 MB yer kapladığından çok hafif bir programdır. Kurduktan sonra, her işletim sisteminin çalışacağı önyükleme sırasını seçebilirsiniz. Program olmadan bunun BIOS’ta yapılması gerekir, ancak Grub2Win ile doğrudan işletim sisteminden de yapılabilir.

Grub2Win uygulamasını yükledikten ve bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra, Grub2Win uygulamasının farklı bir başlatma ekranı oluşturacağını göreceksiniz. Böylece, önyükleme yapılacak bölümü veya diski seçmek yerine, kurduğunuz tüm işletim sistemleriyle birlikte özelleştirilebilir bir arabirim yükleyecektir. Ek olarak, aynı işletim sisteminin birden fazla sürümünü kurabilirsiniz.

Aynı bilgisayarda iki veya daha fazla Windows veya Linux işletim sisteminin kurulu olmasını istiyorsanız, mevcut en iyi seçeneklerden biri Grub2Win uygulamasını indirmektir.