admin - "17 Ekim 2023" - "Geliştirme, Video Oyunları"

Godot Engine Full İndir


Günümüzde, kullanımı kolay hale getirmek için her türlü asistan ile birleşik geliştirme ortamlarına dayalı video oyunları oluşturmanıza yardımcı olacak birçok araç bulabilirsiniz. Çoğu satın alınmalı veya sınırlı özelliklere sahip olsa da, Godot Engine şimdi tamamen ücretsiz ve açık kaynaklı bir alternatif olarak ortaya çıktı ve 3D oyunların yanı sıra 2D oyunlar oluşturmanıza da izin veriyor.

Arayüzü, Game Maker gibi sürükle ve bırak alternatifleri kadar basit olmamasına rağmen, hala erişilebilir bir öğrenme eğrisi sunan hiyerarşik bağlam pencereleri şemasını kullanarak hem tasarımcılar hem de programcılar için sezgiselliği hedefliyor. Geliştiriciler, programa aşina olabilmeniz için kapsamlı belgeler sağlamıştır ve üst düzey komut dosyası dili Python ile birçok benzerliğe sahiptir, bu nedenle kavraması nispeten kolaydır.

Projelerinizi birden çok platformda dışa aktarabilirsiniz: Windows, Linux, Mac, Android, iOS ve hatta PlayStation 3, 4 ve Vita gibi ticari konsollar (her konsol hala ilgili geliştiricisinin yayınlama kısıtlamalarına tabidir).

Özellikler açısından Godot Engine, sprite dönüştürebilen ve yeniden boyutlandırabilen, fizik ve çarpışma sistemleri oluşturabilen ve kolayca canlandırabilen bir 2D motor (3D’den Unity gibi bir adaptasyon değil) içerir. 3D motoru OpenGL ES 2 ile çalışır, bu nedenle her türlü oluşturma efekti, aydınlatma (HDR) ve kenar yumuşatma ile uyumludur. Ayrıca, 3D modelleri Blender, Maya ve 3D Studio Max gibi iyi bilinen ortamlardan dışa aktarmanıza olanak tanır.