admin - "4 Eylül 2023" - "3D Modelleme, Fotoğraf & Dizayn"

FreeCAD Full İndir


FreeCAD, her boyutta üç boyutlu nesneler tasarlayabileceğiniz ücretsiz ve açık kaynaklı bir 3D parametrik modelleme aracıdır. Parametrik modelleme, tasarımınızın değişiklik geçmişini kullanarak, parametrelerini tek bir tıklamayla değiştirebilmenizi veya düzeltmenizi sağlayarak tasarımınızı kolaylıkla değiştirmenize olanak tanır.

FreeCAD’nin temel amacı, kullanıcılarının gerçek dünya için nesneler tasarlamasına yardımcı olmaktır. Programda yaptığınız her şey, gerçek dünyaya uygulanabilir ve elbette özelleştirebileceğiniz ölçümler ve birimler kullanır: santimetre, inç, kilometre, fit… Kreasyonlarınızdan birini tamamladığınızda tek yapmanız gereken sonucu dışa aktarmaktır. Diğer 3D modelleme uygulamalarında kullanmak için dışa aktarabilirsiniz, ancak çalışmalarınızı 3D yazıcılarda basmak için desenler de oluşturabilirsiniz.

FreeCAD ile oluşturulan tüm nesneler yerel olarak parametriktir. Bu ne anlama gelir? Basit, formu tamamen sayı değerleri, metin ve hatta diğer nesneler gibi özelliklere dayanmaktadır. Bu nedenle, nesnenizde yaptığınız herhangi bir değişiklik anında yeniden hesaplanacak ve geçmişe kaydedilecektir. Bu şekilde, tüm yaratımlarınızın bütünlüğünü koruyabilir ve daha da önemlisi, gerekirse eski formları geri kazanabilirsiniz.

3D modelleme yazılımlarının en önemli yönlerinden biri farklı formatlar ile uyumlu olmasıdır. FreeCAD işte burada parlar. Aşağıdakiler dahil bir düzineden fazla farklı formatta modelleri içe ve dışa aktarabilirsiniz: STEP, IGES, OBJ, STL, DWG, DXF, SVG, SHP, DAE, IFC veya OFF, NASTRAN, VRML, OpenSCAD CSG, ve FCStd.

FreeCAD, olağanüstü bir 3D modelleme yazılımıdır ve yalnızca harika özelliklere sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda herhangi bir işlemi gerçekleştirmeyi öğrenebilmeniz için çok sayıda öğretici ve diğer olanaklar sunar. Kesinlikle elinizde olması gereken bir yazılım.