admin - "8 Ağustos 2023" - "İnternet, Tarıyor, Web tarayıcıları"

Chromium


Chromium, Google Chrome ya da Edge gibi web tarayıcıları tarafından kullanılan açık kaynaklı bir projedir. Chromium ile en son özellikleri otomatik olarak yüksek frekansta derlendiğinden koda eklendiği anda kullanabilirsiniz.

Doğrudan projede tanıtılan kodla derlendiğinden, bu koda dayalı bir tarayıcıda bulabileceğiniz en kararsız sürümdür. Bu nedenle, en son özellikleri deneyebilmeniz karşılığında, aynı zamanda, tarayıcıyı açmanızı veya bir web sitesini normal şekilde ziyaret etmenizi bile engelleyebilecek kadar ciddi olan kararlılık sorunlarıyla da karşılaşırsınız.

Chromium yükleme gerektirmez, çünkü program indirilen dosyadan direkt olarak çalıştırılabilir. Açtıktan sonra, estetik açıdan Google Chrome ile neredeyse aynı olduğunu görebilirsiniz. Aynı sekme düzenine, Omnibox’a, temalara, uzantılara, yer imlerine, geçmişe ve indirilenlere ve temel olarak Chrome ile yapabileceğinizin aynısına sahip olursunuz.

Bu nedenle, en son çıkan Chrome ve Chromium proje özelliklerini denemek istiyorsanız Chromium indirmek en iyi seçenektir. Daha fazla kararlılık istiyor ancak yeni özellikleri de denemek istiyorsanız, Chrome Canary veya Chrome Beta’yı indirmeniz daha iyi olabilir.