admin - "4 Eylül 2023" - "Codecler, Video"

AV1 Video Extension Full İndir


AV1 Video Extension, Windows için kullanılabilen resmi AV1 codec bileşenidir. Microsoft tarafından geliştirilen, AV1 codec bileşeni ile kaydedilen içeriği görüntülemenize ve kodlamanıza olanak tanır.

AV1 codec bileşeni, Google, Apple ve Microsoft gibi şirketlerin katıldığı Alliance for Open Media tarafından geliştirilmiştir. Codec, HEVC’nin halefidir ve daha iyi sıkıştırma sunar. Sonuç olarak, aynı dosya boyutuyla daha yüksek kalite elde edilebilir. HEVC ile aynı kalitede, daha az yer kaplayan dosyalar oluşturabilirsiniz. Ortalama olarak, 4K videoyu sıkıştırırken HEVC’den %30 daha verimlidir.

AV1 standardı ayrıca açık olma avantajına da sahiptir. Sonuç olarak, HEVC’nin aksine, onu kullanmak veya kurmak için ödenecek telif ücreti yoktur. Kurduktan sonra AV1 kodlu videoları akış platformlarında izleyebilirsiniz. Sabit sürücünüzde depolananları Filmler ve TV uygulaması aracılığıyla da oynatabilirsiniz.

Bu nedenle, bilgisayarınızda daha az kaynak ve daha az güç tüketmesi için donanımdaki AV1 içeriğinin kodunu çözebilen bir işlemci veya grafik kartı varsa, AV1 Video Extension’i Windows PC’nize indirebilirsiniz.